הכן גופך לחורף

מדור יוגה נובמבר

זהו, זה רשמי, הקיץ הסתיים, הסתיו כבר כאן וסימנים ראשונים של חורף נותנים את אותותיהם. חלקינו חשים זאת על גופנו, בנשימה, באלרגיות, בנזלת, בסינוסים או בדימומים מהאף, בקרירות הנעימה של שעות הבוקר המוקדמות או בתחושת הכבדות שעוטה עלינו עם רדת החשיכה המוקדמת. אין ספק שהאנרגיה סביב משתנה ועלינו להתאים את עצמנו ואת גופנו ולהתכונן לבאות, לחורף הבא עלינו לטובה.

באחד מספרי היוגה שקראתי בעת לימודיי בארה"ב, הסופרת עשתה הקבלה בין הגוף הפיזי לכלי רכב. ואכן, אם נתבונן היטב, נראה כי מדובר בכלי רכב מתוחכם ביותר שהושאל לנו למסע החיים הזה ובדומה לאופן בו נתייחס לרכבנו החונה ליד הבית  – שימוש בדלק המתאים, נהיגה על פי הוראות יצרן, טיפולים תקופתיים, הכנת הרכב לחורף – כך עלינו להתייחס אל גופנו.

בכדי שרכבנו ייהיה מסוגל לנסוע, ראשית עלינו לדאוג שתמיד יהיה בו מספיק דלק ולא כל דלק, אלא דלק מהסוג הטוב והמדוייק ביותר לסוג הרכב שלנו. דלק זה, הוא כל מה שאנו מכניסים פנימה אל תוך גופנו: המזון והנוזלים שאנו צורכים על מנת להשביע צמאוננו ורעבוננו; האוויר אותו אנו נושמים; האנשים בהם אנו מקיפים את עצמנו; האווירה והאנרגיה הסובבת אותנו; המחשבות המעסיקות אותנו; החדשות (הרעות לרוב) שלהם אנו נחשפים ללא סינון ומקיפות אותנו מכל עבר.

לכן במיוחד בתקופה כזו של שינויים מבחוץ, חשוב עוד יותר להתחיל ולהתבונן בקפידה על "הדלק" שאנו מכניסים לתוכנו, לברור מתוכו ולהשאיר רק את הדברים שעושים לנו טוב, שמזינים אותנו, שמאזנים, שמרגיעים, ממלאים ומעצימים ולהיפטר מכל מה שעלול לשבש עוד יותר את האיזון בתוכנו, את מערכות הגוף השונות ואת התודעה, שגם כך עסוקים בלהתאים עצמם אנרגטית לשינויים מבחוץ.

ומהם הוראות היצרן לרכב המיוחד שהוא אנחנו? את זה כל אחד מאתנו צריך לברר עם עצמו, שכן על אף שאנטומית אנו דומים ביותר ולמרות שבכולנו זוהר אותו ניצוץ אלוהי, כל אחד מאתנו הוא יצור מיוחד במינו ועלינו ללמוד להקשיב לגופנו שלנו ולדעת מה נכון עבורו, מה מתאים ומתי, מה מאפשר פריחה ושגשוג, שלווה ואושר, התמלאות ונוכחות כאן ועכשיו ומה מונע זאת מאתנו.

כאן בדיוק נכנסת היוגה, הידע המופלא הזה בן אלפי שנים שהגיע עד אלינו ומאפשר לנו להתחבר פנימה לעצמנו שם הכל נמצא: כל התשובות, ההוראות, הפתרונות וההנחיות לתפעול נכון של המכונה המתוחכמת הזו, שהיא אנחנו. וכאשר נעבוד בסכנרון מלא עם המכונה המופלאה שלנו, היא כל יכולה ותוביל אותנו למחוז חפצנו. ואם היא מעט יוצאת מאיזון מעת לעת בגלל ענינים חיצוניים, אנו יודעים בדיוק כיצד לנשום, להרפות, להזרים ולהניע, להאריך, להגמיש, לחזק למתוח כדי להחזירה לתקינות מליאה.

אחרי שצרכנו את הדלק המדוייק ופעלנו בהתאם להוראות היצרן, עדיין מעת לעת עלינו לערוך טיפול תקופתי לרכבנו. סבורני כי כל בעלי הרכבים יודו, שכאשר הרכב שמור ומתוחזק היטב, הטיפולים קצרים, ממוקדים ולא יקרים. וכך, אנו יכולים מעת לעת ולפי הצורך לצאת קצת מהשגרה ולהעניק לעצמנו משהו אחר, משהו לגוף ולנפש שימלא אותנו לתקופה הבאה. זה לא צריך להיות משהו ארוך ויקר, זה יכול להיות פשוט לקום בבוקר סתיוי, לקחת יום חופש מהעבודה ולצאת לצעוד יחדיו עם מישהו יקר לליבכם על חוף הים. לאכול ארוחת בוקר על החוף שהכנתם בבית מראש עם קצת תשומת לב וערכתם יפה בתוך סלסלת קש ופשוט להקשיב ולהיות שם במלואכם.

ולסיום, כיצד נכין את רכבנו לחורף? נתמקד הפעם בתרגול תנוחות הפוכות בוריאציות הרכות שלהן, אשר מאפשרות זרימה מרובה של פראנה בכיוון ההפוך, מרפות ממתח, מרגיעות את מערכת העצבים, מסייעות בהקלה בתסמינים של המחלות הבאות: אסטמה, ברונכיטיס, גרון, קרור, סינוסים וכן משפרות את תיפקודן של בלוטות שונות. נתחיל בכפיפה לפנים בעמידה וממנה נעבור לכלב מביט לאחור, שתי תנוחות חשובות מאוד אשר כל אחד יכול לבצען. משם נעבור אל תנוחת הנר שרובנו מכירים מילדות, הנחשבת למלכת התנוחות של היוגה שכן יש לה יתרונות רבים לגוף כולו, נקנח במחרשה ובתנוחת הגשר. ראו את התמונות המופיעות בתחילת הפוסט ותרגלו אותן אחרי חימום קל של מספר ברכות לשמש.

נמסטה,

ליאת

הפוסט הזה פורסם בתאריך Uncategorized. קישור קבוע.

סגור לתגובות.