מהי יוגה ואיזו שיטה כדאי לתרגל?

"באיזו שיטה את מלמדת"? זו השאלה שתמיד עולה, כאשר הטלפון מצלצל ועל הקו מתרגל חדש. ואני עונה בשאלה: "האם תרגלת יוגה בעבר?" לרוב התשובה שלילית ואני מתחילה את הנאום שלי, חוצב הלהבות על מהות היוגה ומיד אחר כך על החשיבות בחיבור ובכימיה בין המורה לתלמיד ופחות בשמה של שיטת תרגול כזו או אחרת במיוחד אם מעולם לא תרגלת יוגה.

אז אולי שווה פעם אחת לעשות קצת סדר בכל העניין ולתת לכם, הקוראים והמתרגלים, המוצפים באינספור שמות ושיטות, סקירה ענינית על מה שקורה היום בעולם היוגה, על הענפים השונים, ההבדלים ביניהם והמהות שעומדת בבסיס כל השיטות כולן.

אז היכן מתחילים? בואו נתחיל בהתחלה…

היוגה היא ידע עתיק מאוד בן אלפי שנים שמקורו בהודו והוא עוסק בצדדים הפיזיים, מוסריים, מנטליים ורוחניים של האדם. משמעות המילה יוגה בסנסקריט, היא איחוד, חיבור. איחוד בין גוף נפש ורוח וברובד עמוק יותר, בחיבור ביני לבין כל מה שסובב אותי ביקום הזה.

ישנן עדויות על פיהן נזכרת היוגה כמה אלפי שנים לפנה"ס בציורים או בכתבים עתיקים. היוגה היא רק אחת משש תורות פילוסופיות שמקורן בהודו העתיקה. היוגה הועברה בעיקרה בעל פה ממורה לתלמיד כאשר אחד הכתבים העיקריים והעתיקים הוא: "היוגה סוטרות של פטנג'לי" שמעריכים כי נכתב אי שם בין 5000 לפנה"ס ל- 300 שנה אחריה. ספר זה שנחשב לאורים ולתומים עבור כל שיטות היוגה באשר הן והוא משוייך ליוגה של התודעה – המכונה "ראג'ה יוגה". לעומתה, היוגה שאנו מכירים יותר ומתרגלים במערב משוייכת ל"האטה יוגה" – היוגה של הגוף והיא מתבססת על יצירה עתיקה אחרת הנקראת: "האטה יוגה פרדיפיקה", שנכתבה ע"י יוגי סוואטמאראמה, אי שם במאה ה-15. שני ענפים אלו של היוגה נכללים תחת תשעת ענפי היוגה שהם: בהקטי, האטה, ג'נאנה, קארמה, קונדליני, מנטרה, ראג'ה, טאנטרה ויאנטרה.

אז עם ידע כל כך עתיק, המחובר לכתבים מקוריים שנשתמרו מאות ואלפי שנים, כיצד הגענו למצב בו יש עשרות ענפים ושיטות תרגול יוגה? ציון דרך חשוב מאוד בדרך הזו שמור למורה דגול בשם סרי טירומאלי קרישנאמאצ'אריה (1888 – 1989), אשר לימד יוגה בהודו בין השנים 1924 ועד למותו ב- 1989 ואשר תחת חסותו צמחו להם ארבעה מהמורים החשובים בתחום, ואשר פיתחו שלושה מענפי היוגה המובילים כיום במערב: סרי פאטאבי ג'ויס, אבי האשטנגה ויניאסה, בי.קי.אס איינגאר, אבי שיטת איינגאר , אינדירה דוי (אינדרה דוי (1899-2002) וטי.קיי.וי דסיקאשר, שיטת הויניוגה.

אז הנה כמה מילים על כל אחת משלושת השיטות הללו שהתפשטו להן במערב:

אשטנגה ויניאסה

שיטת תרגול הנחשבת לדינאמית ביותר ועל כן אחת השיטות הנפוצות ביותר בעולם. אשטנגה ויניאסה שפיתח סרי פאטאבי ג'ויס (1915-2009) מבוססת על 3 סדרות של אסאנות – תנוחות היוגה, כאשר כל אחת מהסדרות כוללת אסאנות רבות המתורגלות בסדר קבוע ותוך שימוש בנשימת האוג'אי. רק לאחר שהגעת לביצוע מושלם של הסדרה הראשונה אתה מתקדם לעבר הסדרה הבאה.

איינגאר

שיטת תרגול השמה לה כמרכז את הדיוק והיציבות בתרגול, עושה שימוש באביזרים שונים למען השגת דיוק זה עבור אנשים בעלי רקע, מבנה וצרכים שונים. אבי השיטה, כפי שציינתי הוא בי.קי.אס איינגאר (1918 – היום) אשר בגילו המופלג עודנו מתרגל ומלמד במרכז שלו בפונה, הודו. ילדיו, גיתה ופראשאנט הם ממשיכי דרכו. התרגול הפיזי מתאפיין בכניסה לתנוחה ברמת דיוק גבהה, שהייה ארוכה יחסית בתנוחה, יציאה ממנה וכניסה לתנוחה הבאה. השימוש הנרחב באביזרים הרבים: כסאות, רצועות, בלוקים, בולסטרים מסייע בשמירה על העקרונות והדיוק ובשהייה ממושכת בתוך התנוחות, כמו גם מוסיף עניין וגיוון בתרגול.

ויניוגה

טי.קיי.וי דסיקישר, בנו של קרישנהמאצ'אריה אשר למד עם אביו ב- 40 השנים האחרונות לחייו, הוא הממשיך של זרם זה, הדוגל בכך שהיוגה צריכה להיות מותאמת לצרכים המשתנים של המתרגל אותה, על מנת להוציא ממנה את היתרונות התרפיוטיים המירביים. דסיקישר פועל בצ'נאי, הודו. התרגול הפיזי כולל אסאנות ופראניאמה והוא רך וזורם.

והנה תיאור קצרצר על כמה שיטות מובילות אחרות המתורגלות היום במערב:

שיבננדה

שיטה שהובאה למערב ע"י סוואמי שיבננדה (1887-1963) וממשיכיו, אשר הגיעו למערב בשנות ה- 70 ופתחו רשת של מרכזי תרגול בכל העולם. כיום יש מעל ל- 60 מרכזים כאלו שלימוד בהם מתבסס על 5 עקרונות: אסאנה, נשימה, הרפיה, תזונה וחשיבה חיובית – מדיטציה וכן על 4 מענפי היוגה: קארמה, בהקטי, ג'ננה וראג'ה. התרגול הפיזי עצמו מתרכז ב- 12 תנוחות בסיסיות בלבד והרפיה בין התנוחות.

קונדליני

אחת מתשעת ענפי היוגה כפי שהם מופיעים במקורות. יוגי בהאג'אן (1929- 2004) נחשב כמי שהביא את השיטה למערב והיא נחשבת לאחת משיטות התרגול היותר רוחניות. קונדליני היא הפוטנציאל הרוחני הרדום בתוכנו, שמדומה לנחש העולה בצורה ספירלית מבסיס עמוד השדרה כלפי מעלה. כוח רדום זה מתעורר ע"י התרגול וכל מטרתו היא העלאת רמת המודעות עד להארה. הפעלת ותיעול האנרגיה הזו נעשית באמצעות אסאנה, פראניאמה, מנטרות ותרגילי מדיטציה וריכוז. התרגול עצמו מתאפיין בין היתר בחזרות רבות ולאורך זמן של תנוחות פשוטות יחסית, שנעשות מאוד עוצמתיות בשל הרפטטיביות והאנרגיה שמוכנסת לתוכן.

ויניאסה

שיטת תרגול המבוססת על זרימה מתמדת בין התנוחות השונות, ואינה מוגבלת לסדרה מסויימת של תנוחות או לסדר קבוע בין התנוחות כמו בתרגול האשטנגה המסורתי. תרגול זה מתאפיין בשילוב תמיד של תנועה נשימה והוא מעט יותר רך מאשטנגה.

היריעה כמובן קצרה מלהכיל שיטות, זרמים ושמות שונים של זרמים ביוגה שפיתחו מורים מובילים בעולם בחמישים השנים האחרונות, אך ביניהם ניתן להזכיר: ביקראם יוגה, POWER YOGA, ג'יוואמוקטי יוגה, אנוסארה יוגה, ויג'נאנה ועוד.

לסיכום, יכולה אני לאמר לכם באהבה רבה ובלב שלם, לאחר שתרגלתי או התנסיתי בכל אחת מהשיטות המוזכרות בתקופות שונות בחיי היוגיים, שכולן נפלאות והבחירה ביניהן כמתרגל היא מאוד אישית כמובן. אבל אל תאמינו לי, פשוט תרגלו ונסו בעצמכם ומיצאו את התרגול המתאים ביותר עבורכם, המונחה ע"י המורה המתאים ביותר עבורכם והעיקר שתחשפו לידע המופלא הזה שנקרא יוגה, זה כל הסיפור!

קריאה מומלצת בנושא וספרים עליהם התבססתי בכתיבת הטקסט:

HATHAYOGAPRADIPIKA of SVATMARAMA, with THE COMMENTARY JYOTSNA of BRAHMANANDA and ENGLISH TRANDLATION, THE ADEYAR LIBRARY AND RESEARCH CENTER, INDIA 2000

THE YOGA SUTRAS of PATANJALI, TRANSLATION AND COMMENTED BY SRI SWAMI SATCHIDANANDA, INTEGRAL YOGA PUBLICATIONS, VA 2007

YOGA MALA , SRI K. PATTABHI JOIS, NORTH PIONT PRESS NY, 2002

LIGHT ON YOGA, B.K.S. IYENGAR, SHOCKEN BOOKS, NY 1979

THE KUNDALINI YOGA EXPERIENCE, GURU DHARAM S. KHALSA AND DARRYL O'KEEFFE, FIRSIDE BOOKS 2002, NY

THE HEART OF YOGA, DEVELOPING A PERSONAL PRACTICE, T.K.V DESIKACHAR, INNER TRADITIONS INTL, VT 1995

ליאת פיליפסון MBA ; RYT500

ליאת היא מורה מוסמכת ליוגה מארה"ב, חברה בארגון מורי היוגה בארה"ב ובישראל.

בוגרת קורס מורים לויניאסה יוגה בניו יורק וקורס מורים בהשראת איינגאר, רידמן.

לומדת ומתרגלת עם טובי המורים בארץ ובעולם ביניהם: גרמוק, שיווה ריי, ד"ר גו'דית לאסאטר, דזירה רמבוי, מתי עזרתי, פראסאד, יוגי שיווה דאס ועוד רבים אחרים.

ליאת מביאה עמה רקע וניסיון רחב בתחומי התנועה והרוח: מחול, יוגה, מדיטציה, תקשור, תטא הילינג ועוד.

המייסדת והבעלים של יוגהמה – הבית למודעות וליוגה באבן יהודה.

ליצירת קשר: טלפון: 054-5256110 מייל: liat@yogama.co.il; אתר: www.yogama.co.il

הפוסט הזה פורסם בתאריך Uncategorized. קישור קבוע.

סגור לתגובות.